צילום: shutterstock

נאמר כי לא פשוט להיות פשוט. זה גם לא פשוט להיות בגיל ההתבגרות. זה עוד פחות פשוט להיות בן נוער עם קושי נפשי. על אף שמעל 10% מבני הנוער בישראל מתמודדים עם קשיים נפשיים, המענים השיקומיים לקבוצת גיל זו אינם מוסדרים בחוק.

זאת ועוד, עד לא מזמן לא היה בנמצא מערך שיקומי שנתן מענה להשתלבות חברתית בקהילה הכה חשובה עבור קבוצת גיל זו. התוצאה עבור מתבגרים עם מגבלה נפשית: בידוד חברתי והחרפת הקושי.

לראשונה בארץ החברה למתנסים הארצית מובילה תוכנית חדשה של 'עמיתים לנוער' ונותנת מענה לבני נוער היוצאים ממוסדות ומתהליך רפואי נפשי, כדי לשנות את מצבם.

החזון של תוכנית עמיתים לנוער הוא לאפשר לבני נוער בגילאים 12-18 (כיתות ז'-יב') שחוו משבר נפשי או מתמודדים עם קושי נפשי, לחזור להיות חלק מחברת בני גילם ולהרגיש שייכים ואהובים במקום בו הם חיים.

מרכזים קהילתיים דרום נתניה חרטו על דגלם להיות ספינת הדגל עבור התוכנית החדשה שתופעל לראשונה בארץ בנתניה באמצעותה. התוכנית מתמקדת בבניית רשת חברתית וחיזוק מיומנויות חברתיות, לצד השתלבות בקהילה והתמודדות עם הסטיגמה תוך בניית מענה אישי לכל נער/ה.

התכנית שמה לה למטרה, לתת שירות לבני נוער המתמודדים עם הפרעה נפשית ולבני משפחותיהם, בשעות הפנאי, במערך הקהילתי בסביבתם הטבעית. במסגרת התכנית ישולבו הנערים/ות בחוגי ופעילויות פנאי, עם בני גילם, כשווים בין שווים, באזור מגוריהם. הנערים/ות יקבלו ליווי פרטני וקבוצתי שיינתן ע"י רכזת תכנית "עמיתים לנוער" ביישוב וילוו ע"י חונכים מהקהילה.

רכזת התוכנית שירה גוטמן- כהן, אשר התמנתה לרכזת עמיתים נוער במתנ"ס קריית נורדאו, תשמח לקבוע פגישות היכרות  על מנת להציג את תכנית "עמיתים" בפני בני הנוער בדרום העיר ובנתניה בכלל. בנוסף, להשלמת תהליך השילוב והפחתת הסטיגמה, רכזת התכנית תקיים סדנאות הסברה ,ללא עלות, בנושא ניפוץ סטיגמות, קבלה והכלת השונה, היכרות עם עולמם של המתמודדים ועוד.

מנכ"לית רשת המתנ"סים בדרום נתניה מבית החברה למתנ"סים הארצית, ליאת אריה:  "אנו רואים חשיבות רבה בהשתלבותם בקהילה של בני הנוער באמצעות חוגים ופעילויות פנאי, מעורבות חברתית והתנדבות הפתוחים לקהל הרחב. בנוסף, התוכנית מפעילה פרויקטים וקבוצות משולבות של מתמודדים ואנשים מהקהילה הרחבה, מנהלת מערך הסברה של מסבירנים המתמודדים בעצמם עם מגבלה נפשית ומעבירים מגוון סדנאות והרצאות בנושא זכויות והנגשת שירות בבריאות הנפש.  אנו מודים לשותפנו בתוכנית "עמיתים בקהילה"-החברה למתנ"סים הארצית, עיריית נתניה ומשרד הבריאות, ומייחלים להצלחה רבה עבור בני הנוער המשולבים בתוכנית הייחודית".

לפרטים נוספים או הזמנת סדנא (ללא עלות): שירה גוטמן כהן, רכזת עמיתים לנוער נתניה   gutmanshira@gmail.com