רשת הספריות של העמותה לחינוך בלתי פורמלי בנתניה מקיימת מפגשים לעידוד הקריאה לילדי הגן ולתלמידי בתי הספר. לא מדובר בהחלפת ספרים שבועית, אלא בפעילות מעשירה ומעמיקה ששמה את הספר ואת הקריאה במרכז, באמצעים חווייתיים.

כיתה ד' משחקים במשחקי לוח בעקבות סיפורים, באדיבות רשת ספריות נתניה

ילדי הגנים בנתניה נהנים מסדרה של מפגשים ייחודיים, חלקם בשיתוף עם ההורים, המשלבים שעת סיפור, המחזה או הצגה ולאחר מכן פעילות סביב הסיפור הכוללת יצירה וריקודים. זו הזדמנות נהדרת לחזור ולהכיר את הספרים, המילה הכתובה והציורים, תוך מתן דגש על "זמן איכות" בין הורה לילד.

בשיתוף עם עיריית נתניה - האגף לגיל הרך, במסגרת תכנית ההעשרה לילדי הגנים, הגיעו וצפויים להגיע לספריות הרשת במהלך שנת תשע"ט 25 גני ילדים וביניהם גם גנים מהחינוך המיוחד, לסדרה של ארבעה מפגשים. צוות מחלקת חינוך ועידוד קריאה של הספרייה אף מגיע לגנים עצמם לשעת סיפור ופעילות מקסימה בנושא "גמדים". הילדים צופים בהצגה "הסנדלר והגמדים", מחפשים בספרים גמדים קטנטנים בעזרת זכוכית מגדלת, ורוקדים עם גמד- הגן סביב הפטרייה.

משימת דפדוף בספרים וחיפוש גמדים, באדיבות רשת ספריות נתניה

במרכז כל מפגש עידוד קריאה ישנו סיפור המתעורר לחיים באמצעות קסם תיאטרון הצלליות, מצגת מונפשת, סרטים או תיאטרון-סיפור בשילוב בובות, תפאורה, תחפושות ומוזיקה. בעקבות הסיפור מתקיימות פעילויות חווייתיות,שנוצרו במיוחד לפעילות מתוך חשיבה פדגוגית, ואשר מעמיקות את העיסוק בנושאי הפעילות - משחקי חברה, משחקי לוח, משימות וחידונים משעשעים, ריקוד, יצירה ועוד. מתוך החוויה צומחת למידה משמעותית ואהבת הקריאה.הפעילויות מהוות "טריגר" לקריאה עצמאית. הילדים מחפשים את הספרים אותם הכירו ויוזמים ביקור בספרייה עם ההורים.

התוכנית כוללת גם מפגש משותף להורים וילדים, מתוך אמונה כי זמן איכות משותף, במשחק ובקריאה, תורם לחיזוק הקשר בין ההורים והילדים, להעצמתו של הילד, להקניית הרגלי קריאה לחיים ולשיפור ההישגים בלימודים. במפגשים אלה מכירים  הילדים וההורים את הספרייה הקרובה לביתם ונחשפים לשירותים שהיא מציעה. הספרייה אינה רק "בית לספרים". היא מרכז חינוך ותרבות, מקום מפגש לקהילת קוראים ושוחרי תרבות.

מתוך התפיסה הרואה חשיבות במעורבות בקהילה,תכנית הדרכת הורים מיוחדת פועלת זו השנה הרביעית במעון אמונה באזורים. במסגרת זו מפעילות הספרניות ספריית השאלה לילדים ולמשפחותיהם. מספר משפחות אף מגיעות למפגשים פרטניים עם מדריכה - ספרנית, וביחד קוראים בספרים ומשחקים. המטרה היא להעצים את הילדים וההורים, לתת כלים להורים לבילוי זמן איכות משותף עם ילדיהם בקריאה ובמשחק, טיפוח השפה, מיומנויות רגשיות וחברתיות.

הצגה "הסנדלר והגמדים", באדיבות רשת ספריות נתניה

תכניות אוריינות מידע ומיומנויות חיפוש מידע בכלים דיגיטליים מיועדת לילדי בתי-הספר היסודיים והתיכוניים, על פי "מיומנויות המאה העשרים ואחת". התכנית החינוכית של רשת הספריות תורמת ללמידה עצמאית חשיבה ושאילת שאלות, טיפוח האוריינות, הדמיון והסקרנות, הרחבת אופקים וידע העולם.

רשת הספריות יוזמת ומזמינה את תלמידי בתי הספר בעיר למפגש עם סופרים. השנה נפגשו תלמידי בתי הספר "איתמר", "עוזיאל", "שורשים", "רבין", "אילן רמון" ו"שז"ר" עם הסופרים ינץ לוי ("הרפתקאות הדוד אריה") ומיכאל אבס ("משחקי בילוש"). במפגשים שוחחו על מקורות ההשראה של הסופרים, על תהליך הכתיבה והשתעשעו בחידות שנונות. מבית  ספר יונתן הגיעו ילדי כיתות א' והוריהם לפעילות וסדנה משותפת בנושא "צלליות", וילדי כתה ב' למדו על הפתגם "אל תסתכל בקנקן" דרך סיפורים, משלים ומשחקים. כיתות ו' מבית ספר "שובו" יגיעו לפעילות וסדנת קומיקס בנושא מפלצות וגיבורי על.

פעילות "הקרקס בא לעיר" במדיה-טק קריית השרון, באדיבות רשת ספריות נתניה

ומה צפוי בהמשך השנה?

כל שבוע מתקיימות שעות סיפור, הצגות וסדנאות יצירה לקהל הרחב. לכבוד יום המשפחה יתקיים הפנינג לסבים, הסבתות והנכדים – "כשסבא וסבתא היו ילדים". בחודש הקריאה יתארחו בספריות "חדרי בריחה" לילדים ונוער. בקיץ במסגרת אירועי "לילה לבן" יתקיים "לילה מצמרר בספרייה" לילדים ובני נוער.

רשת הספריות של העמותה לחינוך בלתי פורמלי שמה לה למטרה להנגיש ולהפגיש את ילדי העיר והוריהם עם עולם הספרים.

דברים מופלאים קוראים ברשת ספריות נתניה.